wget 1.5.3 - en to da translation catalogue (163 entries)

en: 
              [ skipping %dK ]
da: 
              [ hopper over %dK ]

en: 
    CTRL+Break received, redirecting output to `%s'.
    Execution continued in background.
    You may stop Wget by pressing CTRL+ALT+DELETE.
da: 
    CTRL+Break modtaget, omdirigerer udskrifter til `%s'.
    Křrsel fortsćtter i baggrunden.
    Du kan stoppe Wget ved at trykke CTRL+ALT+DELETE.

en: 
    FINISHED --%s--
    Downloaded: %s bytes in %d files
da: 
    FĆRDIG --%s--
    Lastet ned %s byte i %d filer

en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
da: 
    Obligatoriske argumenter til lange flag er obligatoriske ogsĺ 
    for korte.

en: 
    REST failed, starting from scratch.
da: 
    Fejl ved REST, starter forfra.

en: 
    Written by Hrvoje Niksic <hniksic@srce.hr>.
da: 
    Skrevet af Hrvoje Niksic <hniksic@srce.hr>.

en:  (%s bytes)
da:  (%s byte)

en:  (%s to go)
da:  (%s tilbage)

en:  (unauthoritative)
da:  (ubekrćftet)

en:  [%s to go]
da:  [%s tilbage]

en:  [following]
da:  [omdirigeret]

en: %s (%s) - Connection closed at byte %ld.
da: %s (%s) - Forbindelse brudt ved byte %ld.

en: %s (%s) - Connection closed at byte %ld/%ld.
da: %s (%s) - Forbindelse brudt ved byte %ld/%ld.

en: %s (%s) - Data connection: %s;
da: %s (%s) - dataforbindelse: %s;

en: %s (%s) - Read error at byte %ld (%s).
da: %s (%s) - Lćsefejl ved byte %ld (%s).

en: %s (%s) - Read error at byte %ld/%ld (%s).
da: %s (%s) - Lćsefejl ved byte %ld/%ld (%s).

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld/%ld]
da: %s (%s) - '%s' gemt [%ld/%ld]

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld/%ld])
da: %s (%s) - '%s' gemt [%ld/%ld]

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld]
da: %s (%s) - '%s' gemt [%ld]

en: %s ERROR %d: %s.
da: %s FEJL %d: %s.

en: %s received, redirecting output to `%%s'.
da: %s modtaget, omdirigerer udskrifter til '%%s'.

en: %s request sent, awaiting response...
da: %s forespřrgsel sendt, modtager toptekster...

en: %s: %s, closing control connection.
da: %s: %s, lukker kontrolforbindelsen.

en: %s: %s: Invalid specification `%s'.
da: %s: %s: Ugyldig specifikation '%s'

en: %s: %s: Not enough memory.
da: %s: %s: Ikke nok hovedlager.

en: %s: %s: Please specify on or off.
da: %s: %s: Venligst angiv 'on' eller 'off'.

en: %s: %s: invalid command
da: %s: %s: ugyldig kommando

en: %s: %s:%d: unknown token "%s"
da: %s: %s:%d: ukendt symbol '%s'

en: %s: %s:%d: warning: "%s" token appears before any machine name
da: %s: %s:%d: Advarsel: symbolet '%s' fundet fřr tjener-navn

en: %s: BUG: unknown command `%s', value `%s'.
da: %s: Ukendt kommando '%s', vćrdi '%s'.

en: %s: Cannot determine user-id.
da: %s: Fandt ikke bruger-ID.

en: %s: Cannot read %s (%s).
da: %s: Kan ikke lćse %s (%s).

en: %s: Couldn't find usable socket driver.
da: %s: Fandt ingen brugbar sokkel-driver.

en: %s: Error in %s at line %d.
da: %s: Fejl i %s pĺ linje %d.

en: %s: Invalid specification `%s'
da: %s: Ugyldig specifikation '%s'

en: %s: Redirection to itself.
da: %s: Omdirigerer til sig selv.

en: %s: Warning: Both system and user wgetrc point to `%s'.
da: %s: Advarsel: Bĺde systemets og brugerens wgetrc peger pĺ '%s'.

en: %s: Warning: cannot determine local IP address.
da: %s: Advarsel: fandt ikke lokal IP-adresse.

en: %s: Warning: cannot reverse-lookup local IP address.
da: %s: Advarsel: fejl fra tilbage-opslag for lokal IP-adresse.

en: %s: Warning: gethostname failed
da: %s: Advarsel: fejl fra 'gethostname'

en: %s: Warning: reverse-lookup of local address did not yield FQDN!
da: %s: Advarsel: fik ikke FQDN fra tilbage-opslag for lokal IP-adresse!

en: %s: Warning: uname failed: %s
da: %s: Advarsel: fejl fra 'uname':  %s

en: %s: cannot stat %s: %s
da: %s: 'stat' fejlede for %s: %s

en: %s: corrupt time-stamp.
da: %s: ugyldigt tidsstempel.

en: %s: debug support not compiled in.
da: %s: střtte for aflusing ikke inkluderet ved kompilering.

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ugyldig flag -- %c

en: %s: illegal option -- `-n%c'
da: %s: ugyldigt flag -- '-n%c'

en: %s: missing URL
da: %s: URL mangler.

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '%c%s' tillader ikke argumenter

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: flaget '%s' er flertydig

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: flaget '%s' krćver et argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '--%s' tillader ikke argumenter

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: flaget krćver et argument -- %c

en: %s: unknown/unsupported file type.
da: %s: filtypen er ukendt/ikke understřttet.

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: (no description)
da: (ingen beskrivelse)

en: (try:%2d)
da: (forsřg:%2d)

en: ==> CWD not needed.
da: ==> CWD ikke nřdvendig.

en: ==> CWD not required.
da: ==> CWD ikke nřdvendig.

en: Already have correct symlink %s -> %s
da: Har allerede gyldig symbolsk lćnke %s -> %s

en: Authorization failed.
da: Autorisation mislykkedes

en: Bind error (%s).
da: Bind-fejl (%s).

en: Can't be verbose and quiet at the same time.
da: Kan ikke vćre udfřrlig og stille pĺ samme tid.

en: Can't timestamp and not clobber old files at the same time.
da: Kan ikke tidsstemple og lade vćre at berřre eksisterende filer pĺ samme tid.

en: Cannot convert links in %s: %s
da: Kan ikke konvertere lćnker i %s: %s

en: Cannot initiate PASV transfer.
da: Kan ikke opsćtte PASV-overfřring.

en: Cannot parse PASV response.
da: Kan ikke tolke PASV-tilbagemelding.

en: Cannot write to `%s' (%s).
da: Kan ikke skrive til '%s' (%s).

en: Connecting to %s:%hu...
da: Kontakter %s:%hu...

en: Connection to %s:%hu refused.
da: Kontakt med %s:%hu nćgtet.

en: Continuing in background.
da: Fortsćtter i baggrunden.

en: Control connection closed.
da: Forbindelsen brudt.

en: Converting %s...
da: Konverterer %s...

en: Copyright (C) 1995, 1996, 1997, 1998 Free Software Foundation, Inc.
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
da: Copyright (C) 1995, 1996, 1997, 1998 Free Software Foundation, Inc.
    Dette program distribueres i hĺb om at det bliver fundet nyttigt,
    men UDEN NOGEN GARANTIER; ikke engang for SALGBARHED eller
    EGNETHED TIL NOGEN SPECIEL OPGAVE.
    Se 'GNU General Public License' for detaljer.

en: Could not find proxy host.
da: Fandt ikke proxy-tjener.

en: Creating symlink %s -> %s
da: Laver symbolsk lćnke %s -> %s

en: Data transfer aborted.
da: Dataoverfřrsel brudt.

en: Directories:
      -nd  --no-directories            don't create directories.
      -x,  --force-directories         force creation of directories.
      -nH, --no-host-directories       don't create host directories.
      -P,  --directory-prefix=PREFIX   save files to PREFIX/...
           --cut-dirs=NUMBER           ignore NUMBER remote directory components.
da: Kataloger:
      -nd  --no-directories             lav ikke kataloger.
      -x,  --force-directories          lav kataloger.
      -nH, --no-host-directories        lav ikke ovenstĺende kataloger.
      -P,  --directory-prefix=PRĆFIKS   skriv filer til PRĆFIKS/...
           --cut-dirs=ANTAL             ignorér ANTAL komponenter af tjenerens
                                        katalognavn.

en: Directory
da: Katalog

en: Download quota (%s bytes) EXCEEDED!
da: Nedlastingskvote (%s bytes) overskredet!

en: Download:
      -t,  --tries=NUMBER           set number of retries to NUMBER (0 unlimits).
      -O   --output-document=FILE   write documents to FILE.
      -nc, --no-clobber             don't clobber existing files.
      -c,  --continue               restart getting an existing file.
           --dot-style=STYLE        set retrieval display style.
      -N,  --timestamping           don't retrieve files if older than local.
      -S,  --server-response        print server response.
           --spider                 don't download anything.
      -T,  --timeout=SECONDS        set the read timeout to SECONDS.
      -w,  --wait=SECONDS           wait SECONDS between retrievals.
      -Y,  --proxy=on/off           turn proxy on or off.
      -Q,  --quota=NUMBER           set retrieval quota to NUMBER.
da: Nedlasting:
      -t,  --tries=ANTAL            maksimalt antal forsřg (0 for uendelig).
      -O   --output-document=FIL    skriv nedlastede filer til FIL.
      -nc, --no-clobber             berřr ikke eksisterende filer.
      -c,  --continue               fortsćt nedlasting af en eksisterende fil.
           --dot-style=TYPE         vćlg format for nedlastings-status.
      -N,  --timestamping           hent ikke filer som er ćldre end eksisterende.
      -S,  --server-response        vis svar fra tjeneren.
           --spider                 hent ikke filer.
      -T,  --timeout=SEKUNDER       sćt ventetid ved lćsning til SEKUNDER.
      -w,  --wait=SEKUNDER          sćt ventetid mellem filer til SEKUNDER.
      -Y,  --proxy=on/off           slĺ brug af proxy til eller fra.
      -Q,  --quota=ANTAL            sćt nedlastingskvote til ANTAL.

en: ERROR: Redirection (%d) without location.
da: FEJL: Omdirigering (%d) uden nyt sted.

en: End of file while parsing headers.
da: Filafslutning fundet ved lćsning af toptekster.

en: Error (%s): Base %s relative, without referer URL.
da: Fejl (%s): Udgangspunktet %s er relativt, ukendt URL som referent.

en: Error (%s): Link %s without a base provided.
da: Fejl (%s): Lćnke %s givet uden udgangspunkt.

en: Error in server greeting.
da: Fejl i besked fra tjener.

en: Error in server response, closing control connection.
da: Fejl i svar fra tjener, lukker kontrolforbindelsen.

en: FTP options:
           --retr-symlinks   retrieve FTP symbolic links.
      -g,  --glob=on/off     turn file name globbing on or off.
           --passive-ftp     use the "passive" transfer mode.
da: FTP-flag:
           --retr-symlinks   hent symbolske lćnker via FTP.
      -g,  --glob=on/off     tolk (ikke) brug af jokertegn i filnavn.
           --passive-ftp     brug passiv overfřringsmodus.

en: Failed to unlink symlink `%s': %s
da: Kan ikke slette den symbolske lćnke '%s': %s

en: Failed writing HTTP request.
da: Fejl ved sending af HTTP-forespřrgsel.

en: File
da: Fil

en: File `%s' already there, not retrieving.
da: File '%s' eksisterer allerede, ignoreres.

en: File `%s' already there, will not retrieve.
da: Filen '%s' hentes ikke, fordi den allerede eksisterer.

en: GNU Wget %s, a non-interactive network retriever.
da: GNU Wget %s, en ikke-interaktiv informationsagent.

en: Giving up.
da: Giver op.

en: HTTP options:
           --http-user=USER      set http user to USER.
           --http-passwd=PASS    set http password to PASS.
      -C,  --cache=on/off        (dis)allow server-cached data (normally allowed).
           --ignore-length       ignore `Content-Length' header field.
           --header=STRING       insert STRING among the headers.
           --proxy-user=USER     set USER as proxy username.
           --proxy-passwd=PASS   set PASS as proxy password.
      -s,  --save-headers        save the HTTP headers to file.
      -U,  --user-agent=AGENT    identify as AGENT instead of Wget/VERSION.
da: HTTP-flag:
           --http-user=BRUGER      sćt HTTP-bruger til BRUGER.
           --http-passwd=PASSORD   sćt HTTP-adgangskode til PASSORD.
      -C,  --cache=on/off          tillad (ikke) brug af hurtiglager pĺ tjener.
           --ignore-length         ignorer 'Content-Length' felt i toptekst.
           --header=TEKST          sćt TEKST ind som en toptekst.
           --proxy-user=BRUGER     sćt proxy-bruger til BRUGER.
           --proxy-passwd=PASSORD  sćt proxy-adgangskode til PASSORD.
      -s,  --save-headers          skriv HTTP-toptekster til fil.
      -U,  --user-agent=AGENT      identificer som AGENT i stedet for 
                                   'Wget/VERSION'.

en: Host not found
da: Tjener ikke fundet

en: Index of /%s on %s:%d
da: Indeks for /%s pĺ %s:%d

en: Invalid PORT.
da: Ugyldig PORT.

en: Invalid host name
da: Tjenernavnet er ugyldigt

en: Invalid name of the symlink, skipping.
da: Ugyldig navn for symbolsk lćnke, ignoreres.

en: Invalid port specification
da: Port-specifikationen er ugyldig

en: Last-modified header invalid -- time-stamp ignored.
da: Last-modified toptekst ugyldig -- tidsstempel ignoreret.

en: Last-modified header missing -- time-stamps turned off.
da: Last-modified toptekst mangler -- tidsstempling slĺs fra.

en: Length:
da: Lćngde:

en: Length: %s
da: Lćngde: %s

en: Loading robots.txt; please ignore errors.
da: Henter robots.txt; ignorer eventuelle fejlmeldinger.

en: Local file `%s' is more recent, not retrieving.
da: Lokal fil '%s' er samme/nyere, ignoreres.

en: Location: %s%s
da: Sted: %s%s

en: Logged in!
da: Logget ind!

en: Logging and input file:
      -o,  --output-file=FILE     log messages to FILE.
      -a,  --append-output=FILE   append messages to FILE.
      -d,  --debug                print debug output.
      -q,  --quiet                quiet (no output).
      -v,  --verbose              be verbose (this is the default).
      -nv, --non-verbose          turn off verboseness, without being quiet.
      -i,  --input-file=FILE      read URL-s from file.
      -F,  --force-html           treat input file as HTML.
da: Udskrifter og indlćsning:
      -o,  --output-file=FIL      skriv beskeder til ny FIL.
      -a,  --append-output=FIL    skriv beskeder pĺ slutningen af FIL.
      -d,  --debug                skriv aflusingsinformation.
      -q,  --quiet                stille (ingen udskrifter).
      -v,  --verbose              vćr udfřrlig (standard).
      -nv, --non-verbose          mindre udfřrlig, men ikke stille.
      -i,  --input-file=FIL       lćs URLer fra FIL.
      -F,  --force-html           lćs ind filer som HTML.

en: Logging in as %s ...
da: Logger ind som %s ...

en: Login incorrect.
da: Fejl ved indlogging.

en: Mail bug reports and suggestions to <bug-wget@gnu.org>.
da: Rapportér fejl og send forslag til <bug-wget@gnu.org>.

en: Malformed status line
da: Fejl i statuslinje

en: No URLs found in %s.
da: Fandt ingen URLer i %s.

en: No data received
da: Ingen data modtaget

en: No matches on pattern `%s'.
da: Ingenting passer med mřnstret '%s'.

en: No such directory `%s'.
da: Intet katalog ved navn '%s'.

en: No such file `%s'.
da: Ingen fil ved navn '%s'.

en: No such file or directory `%s'.
da: Ingen fil eller katalog ved navn '%s'.

en: Not descending to `%s' as it is excluded/not-included.
da: Behandler ikke '%s' da det er ekskluderet/ikke inkluderet.

en: Not sure
da: Usikker

en: Output will be written to `%s'.
da: Udskrifter vil blive skrevet til '%s'.

en: Proxy %s: Must be HTTP.
da: Proxy %s: Skal understřtte HTTP.

en: Read error (%s) in headers.
da: Lćsefejl (%s) i toptekster.

en: Recursion depth %d exceeded max. depth %d.
da: Rekursionsdybde %d overskred maksimal dybde %d.

en: Recursive accept/reject:
      -A,  --accept=LIST                list of accepted extensions.
      -R,  --reject=LIST                list of rejected extensions.
      -D,  --domains=LIST               list of accepted domains.
           --exclude-domains=LIST       comma-separated list of rejected domains.
      -L,  --relative                   follow relative links only.
           --follow-ftp                 follow FTP links from HTML documents.
      -H,  --span-hosts                 go to foreign hosts when recursive.
      -I,  --include-directories=LIST   list of allowed directories.
      -X,  --exclude-directories=LIST   list of excluded directories.
      -nh, --no-host-lookup             don't DNS-lookup hosts.
      -np, --no-parent                  don't ascend to the parent directory.
da: Hvad er tilladt ved rekursion:
      -A,  --accept=LISTE               liste med tilladte filtyper.
      -R,  --reject=LISTE               liste med ikke-tilladte filtyper.
      -D,  --domains=LISTE              liste med tilladte domćner.
           --exclude-domains=LISTE      liste med ikke-tilladte domćner.
      -L,  --relative                   fřlg kun relative linker.
           --follow-ftp                 fřlg FTP-lćnker fra HTML-dokumenter.
      -H,  --span-hosts                 fřlg lćnker til andre tjenere.
      -I,  --include-directories=LISTE  liste med tilladte katalognavn.
      -X,  --exclude-directories=LISTE  liste med ikke-tilladte katalognavn.
      -nh, --no-host-lookup             led ikke efter tjenernavn via DNS.
      -np, --no-parent                  fřlg ikke lćnker til ovenstĺende katalog.

en: Recursive retrieval:
      -r,  --recursive             recursive web-suck -- use with care!.
      -l,  --level=NUMBER          maximum recursion depth (0 to unlimit).
           --delete-after          delete downloaded files.
      -k,  --convert-links         convert non-relative links to relative.
      -m,  --mirror                turn on options suitable for mirroring.
      -nr, --dont-remove-listing   don't remove `.listing' files.
da: Rekursiv nedlasting:
      -r,  --recursive             tillad rekursiv nedlasting -- brug med omtanke!
      -l,  --level=ANTAL           maksimalt antal rekursionsniveauer (0=uendelig).
           --delete-after          slet nedlastede filer.
      -k,  --convert-links         konverter absolutte lćnker til relative.
      -m,  --mirror                sćt passende flag for spejling af tjenere.
      -nr, --dont-remove-listing   slet ikke '.listing'-filer.

en: Rejecting `%s'.
da: Ignorerer '%s'.

en: Remote file is newer, retrieving.
da: Fil pĺ tjener er nyere - hentes.

en: Removed `%s'.
da: Slettet '%s'.

en: Removing %s since it should be rejected.
da: Fjerner %s fordi den skal forkastes.

en: Removing %s.
da: Fjerner %s.

en: Retrying.
da: Prřver igen.

en: Skipping directory `%s'.
da: Ignorerer katalog '%s'.

en: Starting WinHelp %s
da: Starter WinHelp %s

en: Startup:
      -V,  --version           display the version of Wget and exit.
      -h,  --help              print this help.
      -b,  --background        go to background after startup.
      -e,  --execute=COMMAND   execute a `.wgetrc' command.
da: Opstart:
      -V,  --version           viser Wget's versionsnummer og afslutter.
      -h,  --help              udskriver denne hjćlpetekst.
      -b,  --background        křrer i baggrunden efter opstart.
      -e,  --execute=KOMMANDO  udfřr en '.wgetrc'-kommando.

en: Symlinks not supported, skipping symlink `%s'.
da: Symbolske lćnker ikke understřttet, ignorerer '%s'.

en: The server refuses login.
da: Tjeneren tillader ikke indlogging.

en: The sizes do not match (local %ld), retrieving.
da: Filstřrrelserne er forskellige (local %ld), hentes.

en: Try `%s --help' for more options.
da: Prřv '%s --help' for flere flag.

en: Unknown authentication scheme.
da: Ukendt autorisations-protokol.

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown type `%c', closing control connection.
da: Ukendt type '%c', lukker kontrolforbindelsen.

en: Unknown/unsupported protocol
da: Protokollen er ukendt/ikke understřttet

en: Usage: %s NETRC [HOSTNAME]
da: Brug: %s NETRC [TJENERNAVN]

en: Usage: %s [OPTION]... [URL]...
da: Brug: %s [FLAG]... [URL]...

en: Using `%s' as listing tmp file.
da: Bruger '%s' som temporćr katalogliste.

en: Warning: wildcards not supported in HTTP.
da: Advarsel: jokertegn ikke understřttet i HTTP.

en: Will not retrieve dirs since depth is %d (max %d).
da: Henter ikke kataloger, da dybde er %d (max %d).

en: Will try connecting to %s:%hu.
da: Vil prřve at kontakte %s:%hu.

en: Write failed, closing control connection.
da: Fejl ved skrivning, lukker kontrolforbindelsen.

en: Wrote HTML-ized index to `%s' [%ld].
da: Skrev HTML-formatteret indeks til '%s' [%ld].

en: Wrote HTML-ized index to `%s'.
da: Skrev HTML-formatteret indeks til '%s'.

en: connected!
da: kontakt!

en: done.
da: Ok.

en: done.
da: OK.

en: done.
da: fćrdig.

en: ignored
da: ignoreret

en: time unknown
da: ukendt tid

en: unspecified
da: uangivet
